У бізнес-центрі SA&GA пройшов регіональний форум «Децентралізація: сучасний стан, перспективи розвитку»

У бізнес-центрі SA&GA пройшов регіональний форум «Децентралізація: сучасний стан, перспективи розвитку»

18.05.2017 р. Донецькою обласною державною адміністрацією у співпраці з Програмою Ради Європи «Децентралізація і територіальна консолідація в Україні» було організовано регіональний форум «Децентралізація: сучасний стан, перспективи розвитку». До участі в цьому заході були запрошені народні депутати України, представники Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, Міністерства освіти і науки України, інших центральних та місцевих органів виконавчої влади, представники Ради Європи, експерти, науковці, викладачі, громадські організації, представники ЗМІ та інші. Метою заходу було отримання актуальної інформації щодо успіхів і досвіду у впровадженні реформи децентралізації, а також налагодження ефективного діалогу і взаємодії між органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування у вирішенні найбільш актуальних питань із зазначеної теми та визначення пріоритетних напрямів розвитку об’єднаних територіальних громад.

Робота форуму передбачала розкриття наступних тем:

1. Децентралізація та реформа місцевого самоврядування: національний, регіональний та міжнародний контекст.

2. Співпраця з міжнародними організаціями.

3. Реформа освіти (опорні школи, філії).

4. Центри надання адміністративних послуг та центри безпеки громадян.

5. Кращі практики місцевого самоврядування, пріоритети розвитку об’єднаних територіальних громад.

Відкрив форум голова Донецької облдержадміністрації, керівник обласної військово-цивільної адміністрації Павло Жебрівський, який окреслив загальний стан децентралізації області, розповів про досягнення об’єднаних територіальних громад, не оминув проблеми й ризики, які трапляються на шляху до глобальних реформ.  Найголовнішим завданням Донеччини, за словами голови, є консолідація не тільки територіальних одиниць, а й світоглядів, переконань та сил. Лише за таких умов в Україні відновляться мир та злагода.

До слова був запрошений Даніель Попеску, Спеціальний радник Уряду України з питань децентралізації, який ознайомив учасників форуму з європейським досвідом упровадження децентралізації, наголосив на перевагах реформ та змін, що торкаються різних галузей суспільного життя.  Протягом заходу розкривалася важливість співпраці громад з міжнародними організаціями, залучення інвестицій у розвиток інфраструктури, малого та середнього бізнесу; широко розкривалося питання кадрової політики та необхідності ретельного відбору фахових спеціалістів на всіх рівнях.

Модератором секції «Реформа освіти (опорні школи, філії)» стала директор департаменту освіти і науки Донецької облдержадміністрації  Надія Оксенчук, яка ознайомила присутніх з першими кроками децентралізації освіти Донеччини, поточним станом опорних шкіл, сумісною роботою департаменту та Донецького облІППО з навчання педагогічних кадрів, які працюватимуть в опорних школах та філіях, наголосила на необхідності перепідготовки керівних кадрів, які на сьогодні є найголовнішими агентами освітніх змін. Окрім цього, були окреслені прогнозовані результати впровадження децентралізації освіти: з 2017-2018 навчального року планується відкриття 21-ї опорної школи та одної Хаб-скул, а на кінець 2017-го року цей список має поповнитися ще 10-ма школами.

До слова була запрошена Ольга Малишева, головний спеціаліст департаменту загальної та середньої освіти МОН України, яка наголосила на переорієнтації педагогічної спільноти на новий освітній стандарт, ознайомила з аналізом упровадження освітніх реформ на рівні держави, загальною кількістю опорних шкіл та філій станом на початок 2017 року, цілеспрямовану роботу новостворених освітніх округів тощо.

Упродовж сесії слово мав заступник голови з гуманітарних питань Донецької облдержадміністрації Ігор Стокоз, який наголосив на тому, що створення опорних шкіл та реформа освіти є одними з найголовніших завдань Донецької облдержадміністрації. Пріоритетом Донецької області, за словами заступника голови ОДА, є підготовка конкурентноспроможної молоді, адже подальша інтеграція України потребує забезпечення людей гідним рівнем освіти, який дозволить конкурувати з випускниками європейських та світових навчальних закладів.

Досвідом упровадження децентралізації в освіті поділився директор департаменту освіти і науки Луганської облдержадміністрації Юрій Стецюк. Була окреслена мережа, інвестиційні потреби опорних шкіл Луганської області, наявне матеріально-технічне забезпечення в школах тощо; також була представлена робота департаменту з районними адміністраціями щодо розвитку діяльності новостворених освітніх округів. Результатом обміну досвідом Луганської та Донецької областей стала домовленість про подальшу співпрацю між департаментами та облІППО шляхом запровадження спільних заходів із питань підготовки керівних та педагогічних кадрів в умовах функціонування нової української школи.

В. о. ректора Донецького облІППО Остап Бодик широко розкрив спектр науково-методичних заходів з підготовки керівних та педагогічних кадрів Донецької області, який здійснювався протягом двох років та був спрямований на навчання та професійне вдосконалення вчителів, прищеплення їм розуміння нової української школи та викладання в ній, необхідності переформатування старої освітньої системи. Слухачам була презентована методична література інституту з упровадження децентралізації освіти, досвід роботи п’яти передових шкіл області та збірник спецкурсів для вчителів та керівних кадрів опорних шкіл та філій.

Про особливості діяльності новоствореної опорної школи розповіла  директор Іллінівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Світлана Бурдун. Були окреслені проблеми, що виникли у навчальному закладі під час реорганізації; та переваги щодо відновлення матеріально-технічної бази: класних кімнат, реконструкції спортивного майданчика тощо. Також було розглянуто питання співпраці школи з громадськістю та батьківською спільнотою, шляхи налагодження ефективних комунікацій та співпраці з різними громадськими організаціями.

Завершилась сесія рефлексією, представленою у вигляді відеоролику «Опорна школа очима дітей», підготовленого Маріупольською Спеціалізованою школою І-ІІІ ступенів № 66 Маріупольської міської ради.

Отже, упровадження реформи децентралізації є доволі складним та багатофункціональним процесом. Питань на сьогодні набагато більше, ніж відповідей, однак Донецький облІППО на чолі з департаментом освіти і науки ОДА, ставлячи за мету якомога швидше та ефективніше сприяння процесу створення потужних об’єднаних громад, і надалі продовжуватиме плідну співпрацю з управліннями, відділами освіти області, здійснюватиме якісний науково-методичний супровід освітніх реформ.

Матеріал взято на сайті https://ippo.dn.ua/index.php/novyny/item/142-rehionalnyi-forum-detsentralizatsiia-suchasnyi-stan-perspektyvy-rozvytku

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *